» مطالب » اخبار کسب و کار » تبلیغات کلیکی (PPC): مزایا، معایب و نکات کلیدی
تبلیغات کلیکی (PPC
اخبار کسب و کار

تبلیغات کلیکی (PPC): مزایا، معایب و نکات کلیدی

خرداد 23, 1403 6034

در گذشته، همه چیز از فروش گرفته تا تبلیغات برای افزایش فروش در دنیای آفلاین انجام میشد. اما با ظهور اینترنت و گسترش آن در جامعه، فروش و تبلیغات به محیط آنلاین و با استفاده از دیجیتال مارکتینگ منتقل شده است.

دیجیتال مارکتینگ یک دنیای وسیع است که میتوان از روشها و کانالهای متنوعی برای تبلیغات در آن استفاده کرد. به همین دلیل، کسبوکارها باید از این روشها برای رشد و پیشرفت خود بهره ببرند. یکی از این روشها، تبلیغات کلیکی یا PPC است.

در ادامه، به توضیح بیشتر درمورد تبلیغات کلیکی و نحوه اجرای آن برای کسبوکارها میپردازیم.

تبلیغات کلیکی چیست؟

تبلیغات کلیکی یا PPC نوعی از تبلیغات آنلاین است که در آن به ازای هر کلیک کاربران بر روی تبلیغ منتشرشده در کانالهای مختلف، هزینهای پرداخت میکنید.

PPC (Pay-Per-Click) و CPC (Cost-Per-Click) هر دو بخشی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال هستند. CPC به معنای هزینه پرداخت شده به ازای هر کلیک است، در حالی که PPC به روش محاسبه هزینه تبلیغات اشاره دارد.

انواع تبلیغات کلیکی شامل:

  • تبلیغات در موتورهای جستجو مانند گوگل ادز
  • تبلیغات در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها

تبلیغات گوگل ادز یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغات کلیکی است، زیرا ترافیک زیادی در گوگل وجود دارد و می‌توان به خوبی در آن دیده شد. این تبلیغات در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند و با برچسب “Ad” مشخص می‌شوند. هر بار که کاربر روی این تبلیغات کلیک کند و به سایت شما برود، هزینه‌ای به گوگل پرداخت می‌شود.

برای ایجاد یک کمپین موفق گوگل ادز، باید مواردی مانند انتخاب کلمات کلیدی مناسب، قیمت‌گذاری صحیح و بهینه‌سازی صفحات فرود را در نظر گرفت.

تبلیغات کلیکی در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌تواند به صورت بنر (عکس ثابت یا تصویر متحرک) در پلتفرم‌های تبلیغ یا وب‌سایت‌های ناشر منتشر شود.

برای نمایش این تبلیغات، می‌توانید از پلتفرم‌های واسط مانند سنجاق، یکتانت، صباویژن و تپسل استفاده کنید.

انواع تبلیغات کلیکی در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها شامل تبلیغات همسان یا نیتیو است که شامل سه نوع عادی، هدفمند و ریتارگتینگ می‌باشد. این تبلیغات از نظر محتوا، ظاهر و قالب شبیه به رسانه ناشر هستند و کاربر متوجه تبلیغاتی بودن آن‌ها نمی‌شود.

تبلیغات عادی همسان

تبلیغات همسان عادی محدودیت ندارد و همه مخاطبان سایت‌های نمایش‌دهنده، آن را می‌بینند. این تبلیغات در صفحات وب‌سایت‌ها پس از اتمام محتوا ظاهر می‌شوند.

تبلیغات هدفمند همسان

در تبلیغات هدفمند همسان، می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف (موضوعی، رفتارمحور، کلیدواژه‌ای) مشخص کنید که تبلیغات شما برای چه کسانی نمایش داده شود. این کار باعث می‌شود کمپین‌های شما هدفمندتر اجرا شوند.

تبلیغات ریتارگتینگ همسان

طبق قیف فروش، همه مخاطبانی که به سایت می‌آیند اما خرید نمی‌کنند یا از خدمات استفاده نمی‌کنند، مشتری نمی‌شوند. اما یادآوری آن‌ها می‌تواند مفید باشد. با تبلیغات ریتارگتینگ، می‌توانید مخاطبانی را که قبلا به سایت شما آمده‌اند، دوباره دعوت کنید و خود را در معرض دید آن‌ها قرار دهید.

تبلیغات همسان یکی از موثرترین تبلیغات است و بسیاری از کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند. پس برای داشتن تبلیغات همسان اثربخش، گام‌های اصولی‌تری را در انجام آن پیاده سازی کنید.

تبلیغات بنری

احتمالا متوجه تبلیغاتی شده‌اید که به صورت تصاویر یا انیمیشن‌ها در کنار و بالای وب‌سایت‌ها قرار دارند. این تبلیغات، تبلیغات بنری نام دارند و به شما امکان می‌دهند تا محصولات، خدمات و تخفیف‌های کسب و کار خود را به مخاطبان معرفی کنید.

انواع تبلیغات بنری کلیکی (که با کلیک کردن مخاطب به سایت شما هدایت می‌شوند) در سه دسته عادی، هدفمند و ریتارگتینگ طبقه‌بندی می‌شوند. بر اساس هدف خود می‌توانید از این انواع در کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید.

یکی از ویژگی‌های مفید در یکتانت، ابزار “بنرساز اتوماتیک” است. با استفاده از این ابزار رایگان، بدون نیاز به طراح یا صرف هزینه و زمان، می‌توانید بنرهای تبلیغاتی موردنظر خود را طراحی و در جاهای مختلف به نمایش بگذارید. تنها کافیست یک عکس بارگذاری کرده و متن و عنوان تبلیغ خود را وارد کنید و این ابزار به شما بنرهایی در ابعاد مختلف ارائه خواهد داد.

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن

هنگام ورود به یک وب‌سایت، پنجره‌ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد در خبرنامه سایت عضو شوید یا درخواست مشابهی دارد. این پیام‌ها، تبلیغات پوش نوتیفیکیشن نامیده می‌شوند.

این تبلیغات شبیه پیامک (SMS) هستند، اما نباید آن‌ها را یکی دانست. تفاوت اصلی این است که برای ارسال تبلیغات پوش نوتیفیکیشن نیازی به اطلاعات تماس کاربر ندارید و می‌توانید با استفاده از تصاویر و متن جذاب، کاربران را مستقیما به وب‌سایت خود هدایت کنید.

پوش نوتیفیکیشن تبلیغات انواع مختلفی مانند عادی یا رفتار محور دارد.

تبلیغات محصول:

در این نوع تبلیغات، آگهی شما فقط به کاربرانی نمایش داده می‌شود که قبلاً حداقل یک بار به سایت شما مراجعه و محصول خاصی را مشاهده کرده‌اند. این تبلیغات به آن مخاطبان محصول مورد نظر را یادآوری می‌کند.

مزایای تبلیغات کلیکی:

مقرون به صرفه بودن: تبلیغ‌کنندگان براساس تعداد کلیک‌ها هزینه پرداخت می‌کنند. در این روش ریسک شما کمتر است و در واقع اطمینان دارید که به ازای هزینه‌ای که می‌کنید، یک اقدام از مخاطب دریافت کرده‌اید.

امکان هدفمندسازی:

با استفاده از انواع تبلیغات هدفمند که به صورت کلیکی محاسبه می‌شوند، می‌توانید محتوای تبلیغاتی خود را به مخاطبان هدف نمایش دهید و کمپین‌های بهینه‌تری داشته باشید.

دیدن نتایج تبلیغات کلیکی:

در این نوع تبلیغات، شما به راحتی می‌توانید با استفاده از گزارش‌های موجود در پنل کاربری ادنتورک‌ها و همچنین گوگل آنالیتیکس و تگ منیجر، اثربخشی تبلیغات خود را بررسی کنید.

هدایت مستقیم کاربر به سایت:

در تبلیغات کلیکی، کاربر با یک کلیک به راحتی به سایت شما هدایت می‌شود.

معایب تبلیغات کلیکی:

امکان وجود تقلب: در این نوع تبلیغات، ممکن است در تعداد کلیک‌های دریافتی تقلبی صورت بگیرد. به عنوان مثال، شخصی بدون هیچ دلیلی مرتب بر روی تبلیغ شما کلیک کند و هزینه کمپین شما کاهش یابد و فرصت نمایش به کاربران و مخاطبان دیگر از بین برود. یکی از راه‌های جلوگیری از این مشکل، همکاری با پلتفرم‌های تبلیغاتی معتبر است.

دریافت کلیک اتفاقی

در تبلیغات کلیکی، ممکن است کاربران به صورت تصادفی بر روی تبلیغات شما کلیک کنند. در این موارد، شما مجبور هستید هزینه این کلیک‌های تصادفی را پرداخت نمایید.

دریافت کلیک بالا و عدم خرید مشتری

دریافت کلیک به این معنی نیست که کاربری که به سایت شما می‌آید، حتما هم از شما خرید می‌کند. برای خرید مشتری، عوامل دیگری نیز تأثیرگذار هستند که نمی‌توان آن را فقط به پای ضعف تبلیغات کلیکی نوشت.

اتمام سریع بودجه

در تبلیغات کلیکی، باید به بودجه خود حساس باشید. قبل از شروع کمپین، باید از عناصری مانند بنر، CTA، توان پاسخگویی به کاربران و مشتریان احتمالی و غیره اطمینان حاصل کنید. این امر حائز اهمیت است، زیرا ممکن است در زمان کوتاهی، تعداد بالایی کلیک دریافت کنید و بودجه شما تمام شود. با تعیین سقف بودجه روزانه، می‌توانید تا حد خوبی این نگرانی را مرتفع نمایید.

افزایش اثربخشی تبلیغات کلیکی

بسیاری از کسب‌وکارها تصور می‌کنند که صرف داشتن بودجه تبلیغاتی و انتخاب کانال تبلیغاتی کافی است و می‌توانند نتایج مثبتی بگیرند. اما برخی دیگر پس از پایان تبلیغات و عدم رسیدن به نتایج مطلوب، فقط به دنبال اجرای تبلیغات بعدی هستند.

برای بهبود اثربخشی تبلیغات کلیکی، قبل از اجرا باید به چند نکته مهم توجه کرد:

A/B تست:
می‌توانید چندین ترکیب متفاوت از تصویر، رنگ و تیتر بنر را تست کنید.
بودجه اولیه را بین این ترکیب‌ها تقسیم کنید.
ترکیب برنده را انتخاب و باقی بودجه را به آن اختصاص دهید.

استفاده از CTA مناسب:

CTA یا دعوت به عمل، نقش مهمی در نتایج تبلیغات کلیکی دارد.
با توجه به نوع کسب‌وکار، تصویر بنر و شناخت مخاطب، بهترین CTA را انتخاب کنید.

ارائه پیشنهاد جذاب

یکی از راهکارهای موثر برای جذب مخاطب، ارائه پیشنهادهای جذاب است. ارائه تخفیف همیشه برای مخاطب جذاب است. اگر امکان ارائه پیشنهاد ویژه با مدت زمان محدود وجود داشته باشد، این امر می‌تواند در بهبود نرخ تبدیل شما اثرگذار باشد.

طراحی و انتخاب لندینگ پیج مناسب

لندینگ پیج شما نقش بسزایی در موفقیت کمپین تبلیغاتی شما دارد. در این مرحله باید با استفاده از تیترها و تصاویر جذاب، کاربر را مشتاق کرده و با ارائه اطلاعات دقیق و کامل، او را ترغیب به خرید از شما نمایید.

دریافت مشاوره

اگر تاکنون از روش تبلیغات کلیکی یا PPC استفاده نکرده‌اید، توصیه می‌شود با افراد متخصص مشورت کرده و از تجربیات آن‌ها در این زمینه بهره ببرید. همچنین امکان دارد قبل از شروع کمپین خود، با مشاوران ادنتورک‌ها تماس گرفته و راهنمایی بخواهید.

علاوه بر موارد فوق، برای افزایش اثربخشی تبلیغات خود می‌توانید با تغییر و بهینه‌سازی فاکتورهایی مانند انتخاب نمایش‌دهندگان، زمان نمایش تبلیغات، موقعیت جغرافیایی، نوع دستگاه (موبایل، دسکتاپ) و تعیین سقف بودجه روزانه، تبلیغات هدفمندتری داشته باشید.

جمع‌بندی:

در این مطلب، ابتدا مفهوم تبلیغات کلیکی (PPC) و اینکه این نوع تبلیغات طیف گسترده‌ای از تبلیغات آنلاین را شامل می‌شوند، توضیح داده شد.

سپس، به این نکته اشاره شد که تبلیغات کلیکی یکی از روش‌های تبلیغاتی رایج در کمپین‌های بازاریابی اینترنتی است و می‌تواند در افزایش ترافیک وب‌سایت، افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش کسب و کارها موثر باشد.

در نهایت، پیشنهاد شد که برای داشتن تبلیغات کلیکی اثربخش‌تر، می‌توان از انواع تبلیغات کلیکی هدفمند استفاده کرد و با کمک مشاوره و بهینه کردن کمپین‌ها، هزینه‌های تبلیغات (CPC) را کاهش داد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

shaterian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×