» مطالب » دیگر رسانه ها » راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری
راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری
دیگر رسانه ها

راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری

اسفند 20, 1402 1056

 

راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری

صندلی اداری یکی از مهم‌ترین لوازم در محیط کارتان است که جنس و ساختار خوبی نداشته باشد می تواند سلامتی بدن را به خطر بیندازد. یک صندلی خوب  هم سلامتیان بدن را تضمین می کند و باعث بیشتر شدن تمرکز فرد در حین کار کردن می شود.

شاید در نگاه اول با توجه به انواع صندلی اداری و تنوع زیادشان، انتخاب کمی مشکل به نظر برسد. پس سعی کنید یک ارزیابی انجام دهید که چه نوع صندلی و با چه ویژگی‌هایی نیازتان را رفع می‌کند. در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی را فراهم آوریم تا در انتخاب صندلی اداری به شما کمک کند.

چرا به یک صندلی اداری خوب نیاز داریم؟

به دلایلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، خرید صندلی اداری خوب لازم است. گروه مکعب با شما همراه است تا انتخاب خوبی داشته باشید.

حفظ سلامتی در طولانی مدت

برای امتحان کردن راحتی صندلی باید در نظر بگیرید، آیا می‌توانید مدت زمان زیادی روی آن بنشینید یا خیر؟ بعضی صندلی‌ها ابتدا راحت به نظر می‌رسند، اما اگر طراحی ضعیفی داشته باشند در طولانی مدت سبب ناراحتی می‌شوند.نشستن طولانی مدت اگر به شکل صحیحی نباشد بر سلامتی تاثیر منفی می‌گذارد، به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است.

نیاز به جایگزینی صندلی‌های قدیمی

زمانی که صندلی‌های اداری قدیمی می‌شوند، نیاز به جایگزینی دارند. چون ممکن است کیفیت و حالت ارگونومی خود را از دست بدهند. عمر انواع صندلی‌ اداری اگر حدود ۴۰ ساعت در هفته استفاده شوند، چیزی بین هفت تا ده سال است.اگر عمر صندلی به پایان برسد، متوجه آن خواهید شد. چون دیگر به راحتی قبل نیست و نمی‌تواند از بدن شما محافظت کند. در نتیجه باید به فکر جایگزین کردن آن‌ها با صندلی‌های نو باشید.

نکات کلیدی برای انتخاب صندلی اداری

برای خرید یک صندلی استاندارد باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری

ارتفاع آن قابل تنظیم باشد

قابلیت تغییر ارتفاع صندلی برای راحتی‌تان در طول ساعت‌های متمادی لازم و ضروری است. اگر صندلی بیش از حد بلند باشد، مجبور هستید خود را به جلو بکشانید تا پاهایتان به زمین برسد که به این شکل وضعیت بدنتان نا‌مناسب می‌شود.

اگر صندلی بیش از حد کوتاه باشد، زانوهایتان بالاتر از نشیمنگاه قرار می‌گیرد و فشار زیادی روی کمرتان وارد می‌آید.صندلی قابل تنظیم این اجازه را می‌دهد تا وضعیت نشستن مناسبی داشته باشید. اگر یک صندلی با قابلیت کنترل ارتفاع می‌خرید، مطمئن شوید استفاده راحتی داشته باشد.

کنترل شیب داشته باشد

یکی دیگر از مواردی که باید هنگام انتخاب صندلی اداری به آن توجه داشته باشید امکان زاویه دادن به پشتی صندلی است. چون هر صندلی که می‌خرید کاملا متناسب با بدنتان نیست، قابلیت تنظیم پشتی صندلی مزیت مهمی است. طبق نظر متخصصان کمی تکیه دادن به عقب در وضعیت نشستن به محافظت از ستون فقرات وقتی پشت میز نشسته‌اید، کمک می‌کند.بنابراین زمان انتخاب صندلی اداری مدلی را انتخاب کنید که کمی بتوانید به آن شیب دهید، به قدری که پشتی صندلی زاویه ۱۰۰ یا ۱۱۰ درجه با نشیمنگاهتان داشته باشد.بعضی صندلی‌ها فقط چند حالت برای شیب دادن دارند، پس اگر خواستید خرید اینترنتی صندلی اداری انجام دهید، مراقب باشید و قبل از خرید تحقیق کنید.

ابعاد صندلی مناسب باشد

صندلی باید مطابق با سایز بدنتان باشد. اگر صندلی بخرید که باریک باشد، احساس می‌کنید تحت فشار هستید، از سوی دیگر یک صندلی خیلی بزرگ نیز ایده‌آل نیست.صندلی خیلی گود سبب می‌شود به جلو قوز کنید و صندلی که خیلی پهن باشد هنگام استفاده از دسته‌های آن، اذیتتان می‌کند.رای انتخاب صندلی اداری مناسب بهتر است پهنا و بلندی آن را بررسی کنید. انواع صندلی اداری در سایزهای مختلف در بازر موجود است که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

دسته‌های صندلی استاندارد باشد

تحقیقات نشان می‌دهد که دسته‌های صندلی می‌تواند از گردن و شانه‌هایتان محافظت کند. اما به دلیل تفاوت جثه افراد، فقط دسته داشتن صندلی تضمینی برای مناسب بودن آن نیست.برای مثال اگر دسته‌های قابل تنظیم خیلی بالا قرار بگیرند، سبب کشیدگی ماهیچه‌های شانه می‌شود و اگر دسته‌ها خیلی پایین باشند، سبب بروز ناراحتی در ساعد و مچ خواهد شد.بسیاری از صندلی‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع دسته دارند تا مطابق با وضعیت ساعد آن را طوری که ترجیح می‌دهید تنظیم کنید. نحوه قرار‌گیری بازوها باید طوری باشد که مچ‌ها هم سطح کیبورد قرار گیرد.

روکش و لایه داخلی خوبی داشته باشد

صندلی اداری از لحاظ جنس رویه و ساخت انواع مختلفی دارد، بنابراین حق انتخاب زیادی هنگام خرید دارید. صندلی‌هایی که پشتی توری دارند، حس تنفس و تهویه بهتری دارند.صندلی‌های چرمی و چرم مصنوعی ظاهر بهتری دارند و روی ارباب رجوع و سایر همکاران تاثیر می‌گذارند. تعدادی از صندلی‌های خاص سفت و بعضی دیگر تشک‌های نرم‌تری دارند.هنگام خرید باید انواع صندلی اداری را بررسی و دقت کنید و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید. ممکن است بعضی صندلی‌ها از لحاظ ظاهری زیبا به نظر برسند، اما از لحاظ ارگونومی از بدنتان محافظت نکنند.

قابلیت حرکت کردن داشته باشد

صندلی‌های اداری چرخدار برای حرکت کردن اطر اف میز خود یا نزدیک شدن به همکارانتان بسیار راحت هستند.همچنین بعضی صندلی‌ها قابلیت چرخیدن روی خود صندلی یا تغییر مسیر چرخش را دارند، که گزینه بسیار خوبی است. زمانی که نمی‌خواهید به این شکل حرکت کنید می‌توانید صندلی را قفل کنید تا ثابت بماند.توجه داشته باشید که کیفیت این قسمت اهمیت دارد، چون اگر چرخ زیر پایه‌ها بشکند سبب دردسر می‌شود.

حفاظ گودی کمر داشته باشد

قسمت گودی کمر، بین نشیمنگاه و قفسه سینه، مهم‌ترین بخش ستون فقرات است. با وجود این که پنج مهره پایینی بزرگ‌ترین و قوی‌ترین مهره‌های کمر هستند، اما نیاز به مراقبت زیادی دارند. به ویژه اگر قبلا در این ناحیه مشکل داشته‌اید.به همین خاطر بسیاری از صندلی‌های اداری مجهز به حفاظ گودی کمر هستند و طوری طراحی شده‌اند تا از آن ناحیه محافظت کنند.یکی از دلایل بسیار مهم برای انتخاب صندلی اداری ارگونومی حفاظت از گودی کمر است، در حالی که صندلی‌های معمولی چنین کاری نمی‌کنند.

خرید صندلی اداری ارگونومیک چه ضرورتی دارد؟

راهنمای انتخاب و خرید صندلی اداری

همه افرادی که روزانه چند ساعت پشت میز می‌نشینند و می‌نویسند، با رایانه کار می‌کنند و به‌طورکلی کارهای اداری انجام می‌دهند، خواه در منزل باشند یا در دفتر کار، می‌دانند که نشستن طولانی پشت میز خستگی، درد شدید در ناحیه گردن، پشت، کمر و حتی باسن و پاها را به دنبال دارد. صندلی ارگونومیک می‌تواند تا حد زیادی به شما در درست نشستن کمک کند و با این کار خستگی و درد را کاهش دهد.

تکنولوژی استفاده شده در صندلی اداری

صندلی‌های اداری امروزه از تکنولوژی‌های مختلفی بهره می‌برند تا راحتی و کارایی کاربران را افزایش دهند. تکنولوژی‌هایی که به طور معمول در صندلی‌های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. تنظیم ارتفاع الکتریکی: بسیاری از صندلی‌های اداری به تکنولوژی تنظیم ارتفاع الکتریکی مجهز شده‌اند. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد ارتفاع صندلی را به آسانی و بر اساس نیازهایشان تنظیم کنند.

۲. پشتیبانی از بلندگوها و سیستم‌های صوتی: برخی صندلی‌های اداری دارای بلندگوها یا سیستم‌های صوتی هستند که برای کاربران امکان پخش موسیقی یا مکالمه تلفنی را در حین کار فراهم می‌کنند.

۳. تنظیمات ماساژور: صندلی‌های اداری برخی مدل‌ها، دارای سیستم‌های ماساژور هستند که به کاربران امکان ماساژ و آرامش در طول روز کاری را می‌دهند.

۴. پشتیبانی از سیستم‌های گرمایش و سرمایش: برخی صندلی‌های اداری دارای سیستم‌های گرمایش یا سرمایش هستند که به کاربران امکان کنترل دما و راحتی حین استفاده را می‌دهند.

۵. سیستم ارتعاشات و جریان هوا: برخی صندلی‌ها دارای سیستم ارتعاشات یا جریان هوا هستند که به کاربران احساس آرامش و انرژی می‌دهد.

۶. صفحه نمایش LCD یا لمسی: صندلی‌های پیشرفته‌تر ممکن است دارای صفحه نمایش LCD یا لمسی باشند که به کاربران امکان کنترل تنظیمات مختلف را فراهم می‌کند.

۷. سیستم حسگرها و IoT (اینترنت اشیا): برخی صندلی‌ها دارای حسگرهای هوشمنداند که به تنظیمات اتوماتیک صندلی بر اساس حرکات و نیازهای کاربران کمک می‌کنند. همچنین، ارتباط با شبکه اینترنت اشیا (IoT)، صندلی‌ها را به امکانات هوشمندانه‌تری مانند هوشمندی و اتصال به دیگر دستگاه‌ها مجهز کرده‌اند.

همه این تکنولوژی‌ها به منظور افزایش راحتی، سلامتی و کارایی در محیط کاری طراحی شده‌اند.

صندلی اداری برای فضای مدرن یا کلاسیک

آیا اطلاع دارید فضای اداره بر روحیه کارمندان و بهره وری کاری آنها تاثیر مهم و مستقیم دارد؟ پس از این جهت انتخاب درست دکوراسیون اهمیت دارد. صندلی اداری کلاسیک نیز از متریال خاصی استفاده می‌کند، این متریال سبب ایجاد محصولی لوکس و لاکچری میشود. در مقابل صندلی اداری مدرن  سبکی نو و تازه دارد. برای نمونه صندلی مشبک از صندلی‌های اداری مدرن به حساب می‌آید.

اگر فضای اداره شما مساحتی حدودا کمتر از ۱۰۰ متر مربع را دارد، دکوراسیون و نیز صندلی مدرن برازنده تر است. چون فضای باز تری در سبک مدرن داریم. همینطور صندلی‌های کلاسیک با مقایسه به مدرنی به علت متریال ساخت، قیمت بیشتری دارند. البته به علت  طیف سلیقه‌ای مختلف کارمندان بهتر است، تلفیق  صندلی‌های کلاسیک و مدرن و دکوراسیون  را استفاده کنیم.در قسمت راهنمای انتخاب صندلی اداری به موضوعات دیگر می پردازیم.

خرید صندلی اداری برای فضای مدرن

صندلی کارشناسی به طور کاملا بر اساس اصول ارگونومیک طراحی شده و این نوع  صندلی‌های اداری  پشتیبان کمری دارند. صندلی‌های کارشناسی در اکثر مدل‌ها فاقد پشتیبان گردنی هستند . زمان خرید صندلی کارشناسی به راهنمای انتخاب صندلی اداری و چرخ‌ها دقت کنید. همینطور  قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی و دسته‌ها باشد خوب باشد.چرخ‌ صندلی کارشناسی باید روان باشد، تا در موقع حرکت برای دیگران ایجاد آزار نکند شما باید از مرغوب بودن جک ارتفاع هم اطمینان حاصل کنید.

از کجا صندلی اداری مناسب بخریم؟

اگر به دنبال محیط کار امروزی و خاص و خواستار طراحی و چیدمان تخصصی فضای حرفه‌ای خود هستید، انتخاب صندلی اداری مناسب بسیار مهم است. شرکت قصر چوب، بزرگ‌ترین فروشگاه مبلمان اداری کشور، با نیم قرن تجربه و سابقه درخشان، همراه با مطرح‌ترین شرکای تجاری، می‌تواند بهترین، کاراترین و زیباترین فضای کاری را برایتان خلق کند.

سوالات متداول

ویژگی‌ های ارگونومیک مهمی که در یک صندلی اداری باید به آن‌ ها توجه کنید کدام هستند؟

قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی، تکیه‌گاه کمر و دسته‌های قابل تنظیم از ویژگی‌های ارگونومیک مهمی هستند که باید در صندلی اداری در نظر گرفته شوند.

چرا پشتی کمر مناسب در صندلی اداری مهم است؟

حمایت مناسب از کمر به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند، فشار کمر را کاهش می‌دهد و در طول نشستن برای ساعت‌های طولانی، وضعیت خوبی را ایجاد می‌کند.

آیا دسته‌ های قابل تنظیم برای صندلی اداری ضروری هستند؟

دسته‌های قابل تنظیم برای تمامی کارمنان به‌ویژه برای تایپیست‌ها مفید هستند، زیرا امکان پشتیبانی مناسب از بازو و مچ را فراهم می‌کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×