» مطالب » اخبار کسب و کار » اخبار و رویداد ها » برگزاری جشنواره تبلیغات تجاری؛ بیژن و امین حیایی برند، برترین آگهی تلویزیونی و میلاد کی‌مرام برند، برترین سفیر اعلام شد.
Holding a commercial advertising festival
اخبار و رویداد ها

برگزاری جشنواره تبلیغات تجاری؛ بیژن و امین حیایی برند، برترین آگهی تلویزیونی و میلاد کی‌مرام برند، برترین سفیر اعلام شد.

بهمن 4, 1402 20222

جشنواره اول آگهی‌های بازرگانی با نام “جشنواره فرهنگی اقتصادی آگهی‌های بازرگانی” توسط سازمان صدا و سیما و اداره کل بازرگانی این سازمان در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد. این جشنواره در سه بخش اصلی، شامل نمایشگاه، سمینارهای تخصصی و اعلام برترین آگهی‌های تبلیغاتی، برگزار شد.

در بخش نخست جشنواره آگهی‌های بازرگانی،

سمینارهایی در زمینه تبلیغات تلویزیونی در سالن مذاکرات مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد و پس از آن، برترین آگهی‌های بازرگانی سال انتخاب و معرفی شدند. میلاد کی‌مرام به عنوان سفیر برند آگهی رونیکس، سروش جمشیدی به عنوان سفیر برند آگهی دلپذیر و مرجانه گلچین به عنوان سفیر برند آگهی دورتو، به عنوان برترین سفیران برند انتخاب شدند. همچنین، آگهی بیژن با حضور امین حیایی به عنوان برترین آگهی سال و آگهی‌های زرماکارون و باسلام به عنوان برترین آگهی‌های فرهنگی اجتماعی تلویزیونی انتخاب شدند.

در قسمت آخر این جشنواره، برترین آگهی‌های بازرگانی، سفیران برند برجسته و کانون‌های تبلیغاتی فعال معرفی شدند. ارائه برترین آگهی‌ها در دو دسته آگهی‌های فرهنگی و آگهی‌های تجاری به علاوه تندیس‌ها، همراه با امکان دریافت دقایقی آگهی بازرگانی رایگان برای برند‌های برتر، اعلام شد.

در بخش‌های مختلف جشنواره، برترین آگهی‌های بازرگانی معرفی شدند. در زمینه‌های مختلف، برند‌ها و کانون‌های تبلیغاتی برتر نیز تقدیر شدند.

در ادامه، لیستی از برند‌ها و کانون‌های تبلیغاتی برتر هر دسته آورده شده است:

 • بهترین صدابرداری: رونیکس
 • بهترین طراحی صحنه و لباس: هوم کر
 • بهترین نورپردازی: زر ماکارون
 • بهترین تصویربرداری: روغن غنچه
 • بهترین متن و نویسندگی: باسلام
 • بهترین فیلمنامه: سولیکو
 • بهترین گرافیک: اتاق بازرگانی اصفهان
 • بهترین انیمیشن: چی‌توز
 • بهترین جلوه‌های ویژه: هافمن
 • بهترین زیرنویس: تخمه آفتاب‌گردان وی‌نات
 • بهترین شعر و موسیقی: پانلا (گروه صنعتی میهن)
 • بهترین تدوین: دیجی‌کالا
 • بهترین گویندگی: گلستان
 • بهترین تولید: پوشاک کودک و نوزاد نیلی
 • بهترین کارگردانی: آروا
 • بهترین نشان آگهی و حک آرم: موبایل ۱۴۰
 • بهترین آگهی برون مرزی: ایران خودرو
 • بهترین آگهی خاطره‌ساز: شامپو گلرنگ

در بخش نوآوری و خلاقیت، مقام‌های مختلف اعلام شدند:

 • مقام نخست: آرتین
 • مقام دوم: برفود
 • مقام سوم: ال‌سی‌من

در بخش آگهی علوم شناختی و اقتصاد رفتاری نیز مقام‌های متنوعی اعلام شدند:

 • مقام نخست: دلستر
 • مقام دوم: شهر فرش
 • مقام سوم: بانک سپه
 • مقام چهارم: چای رفاه لاهیجان
 • مقام پنجم: عالیس

همچنین، در بخش سیاست‌های مدیریت پیام، نتایج زیر اعلام شدند:

مقام نخست: شرکت نساجی حجاب شهرکرد
مقام دوم: بنیاد مستعضفان انقلاب اسلامی
مقام سوم: بانک شهر

در بخش آگهی‌های رادیویی نیز برترین‌ها به شرح زیر اعلام شدند:

مقام نخست: ایرانسل
مقام دوم: ایزی لایف
مقام سوم: تک ماکارون

بهترین بازیگران و سفیران برندها به شرح زیر است:

میلاد کی‌مرام: رونیکس
سروش جمشیدی: دلپذیر
مرجانه گلچین: دورتو

همچنین، تقدیر از ۵ کانون تبلیغاتی فعال صورت گرفت:

بادکوبه
شبکه آفتاب
آیینه رسانه
ایران نوین
بازتاب هنر

در ضمن، برترین آگهی‌های تجاری به شرح زیر اعلام شد:

مقام نخست بهترین آگهی تجاری تلویزیونی: بیژن
مقام دوم بهترین آگهی تجاری تلویزیونی: فدوکس
مقام سوم بهترین آگهی تجاری تلویزیونی: فرمند

برترین آگهی‌های فرهنگی اجتماعی به شرح زیر می‌باشند:

مقام نخست برترین آگهی فرهنگی اجتماعی تلویزیونی: زر ماکارون
مقام دوم برترین آگهی فرهنگی اجتماعی تلویزیونی: باسلام
مقام سوم برترین آگهی فرهنگی اجتماعی تلویزیونی: انجمن اهدای عضو ایرانیان
مقام چهارم برترین آگهی فرهنگی اجتماعی تلویزیونی: موسسه اعتباری ملل
مقام نخست برترین آگهی فرهنگی اجتماعی رادیویی: بانک مسکن
مقام دوم برترین آگهی فرهنگی اجتماعی رادیویی: دنیس تریکو

سمینارهای همایش آگهی‌های بازرگانی به شرح زیر برگزار شده است:

نخستین سمینار با موضوع “تاثیر تبلیغات تجاری بر فرهنگ” توسط محسن شاکرنژاد، رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما برگزار شد. در این سمینار، شاکرنژاد به این نتیجه رسید که بین آنچه جامعه نیاز دارد و آنچه در تبلیغات مشاهده می‌شود، فاصله‌ای معنادار وجود دارد. او با استناد به نظرسنجی انجام شده توسط این مرکز در سال گذشته، اظهار داشت که ۱۶.۱ درصد از افراد از پخش زیاد آگهی‌های بازرگانی و ۱۵.۶ درصد از مدت طولانی پخش یک تبلیغ نارضایتی دارند. وی تاثیر تبلیغات را بر روی فرهنگ مستقیم می‌داند و به این نتیجه رسید که “گریزی از تبیلغات بازرگانی در صدا و سیما وجود ندارد، اما باید توجه داشت که چه تاثیری بر روی فرهنگ گذاشته می‌شود و زمینه‌های جامعه خود را درک کنیم.

مخاطبان تنها ۵ ثانیه برای توجه به یک تبلیغ وقت می‌گذارند. پس از سخنرانی شاکرنژاد، محمد موسوی، مدیرعامل شرکت ارتباط تصویر، به موضوع “استفاده از فناوری و بررسی اثربخشی محتواهای تبلیغاتی” پرداخت. موسوی اهمیت بررسی اثربخشی محتواهای تبلیغاتی را با مقایسه تعداد باری که افراد با تبلیغات روبرو می‌شوند، بیان کرد. در دهه ۷۰، هر فرد در طول روز به‌طور متوسط با ۵۰۰ تا ۷۰۰ پیام بازرگانی مواجه می‌شد، اما در حال حاضر این عدد به ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ رسیده است. وی تحقیقات نشان می‌دهد که یک مخاطب تنها ۵ ثانیه برای توجه به یک تبلیغ وقت می‌گذارد، بنابراین محتوای تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است.

در بخش دیگری از ارائه خود، موسوی اطلاع از اثربخشی تبلیغات را یک عامل مهم برای اندازه‌گیری ROI (نرخ بازگشت سرمایه) عنوان کرد و اظهار کرد: “در سال ۲۰۲۳، بیشترین بازگشت سرمایه از تبلیغات تلویزیونی و ویدیو مارکتینگ برای خرید از سوشال مدیا به دست آمده است.”

او همچنین توجه به نسل Z را حائز اهمیت دانست و بیان کرد که در سه ماه آخر سال ۲۰۲۳، ۳۰ درصد از نسل Z از شبکه‌های اجتماعی خرید کرده‌اند.

تخمین زده می‌شود که بیش از نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تبلیغات تشکیل می‌دهد.

سومین سمینار با موضوع “تبلیغات فرهنگی، الزامات و پیامدها” توسط حسین ساعی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزار شد. او در ابتدا به تاریخچه تبلیغات پرداخت و سپس مسیر تبلیغات تا به امروز را توضیح داد. ساعی در ادامه بیان کرد که در یک دوره ۵۰ ساله تا به امروز، ارزش بازار تبلیغات تقریباً ۱۰ برابر شده است و همچنین تخمین زده می‌شود که بیش از نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تبلیغات تشکیل می‌دهد. وی در این زمینه اظهار داشت: “با توجه به تخمین‌ها، ارزش بازار تبلیغات تجاری ایران حدوداً ۸۰ هزار میلیارد تومان است.” او همچنین تأثیر مستقیم تبلیغات بر اقتصاد را بسیار قوی در نظر گرفت و اقتصاد بدون تبلیغات را غیرقابل تصور عنوان کرد.

نیازمندیم که نگاه خود را به برندینگ تغییر دهیم و از وابستگی به درآمد نفتی عبور کنیم.

پنجمین سمینار با عنوان “نقش برندسازی در آینده اقتصاد” توسط بابک بادکوبه، مدیرعامل آژانس تبلیغاتی بادکوبه، برگزار شد. در این سمینار، بادکوبه بر اهمیت تغییر نگاه به برندینگ و فعالیت شرکت‌های تجاری تأکید کرد. او آینده اقتصاد ایران را به عنوان عبور از اقتصادی که بر درآمد نفتی تکیه دارد، معرفی کرد. بادکوبه تأکید کرد که در اقتصاد جهانی فعلی، برندها سازنده تمدن و اقتصاد هستند و برای پیشرفت و بقای آینده، برندها باید تغییر کنند. او برای توضیح این موضوع، آمارهایی از درآمد برندهای خارجی را با درآمد نفتی ایران مقایسه کرد. به عنوان مثال، او اشاره کرد که در سال ۲۰۲۲، گوگل ادز درآمدی برابر با پنج و نیم برابر درآمد نفتی ایران در سال ۱۴۰۲ داشته است. همچنین، او به مفهوم پرسونال برندینگ و سیتی برندینگ کشورها اشاره کرد؛ به عنوان مثال، ترکیه در سال ۲۰۲۲، به وسیله صنعت گردشگری، درآمدی کمی بیشتر از درآمد نفتی ایران در سال ۱۴۰۲ داشته است. در پایان ارائه خود، مدیرعامل آژانس تبلیغاتی بادکوبه با اشاره به گزارش آژانس نکس لوکس درباره روند رسانه‌ای نسل Z، آینده برندها را با این نسل مرتبط دانست و ایجاد برند برای این نسل را بسیار مهم تلقی کرد.

در سمینار اخیر، حسن کشاورز افشار، مدیرعامل شرکت صوتی و تصویری سروش، درباره نقش تبلیغات در توسعه اقتصادی کشور سخنرانی کرد. او آمارهایی از منابع شناخت برندها در جهان ارائه داد و تبلیغات تلویزیونی (TVC) را همچنان به عنوان یک ابزار موثر در شناخت برند تأکید کرد. او همچنین تأکید کرد که رسانه باید در نمایش برند نقش انتخابی داشته باشد و باید اجازه ندهد هر برندی در آن تبلیغ کند تا اثربخشی این وسیله کاسته نشود.

کانون‌های تبلیغاتی در نمایشگاه جشنواره آگهی‌های بازرگانی حضور داشتند. این نمایشگاه در تالار خورشید مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. در این فضای نمایشگاهی، کانون‌های تبلیغاتی اصلی حوزه تبلیغات تلویزیونی (TVC) حضور داشتند.

برخی از کانون‌هایی که در این نمایشگاه شرکت کرده بودند عبارتند از:

بادکوبه
اندیشه آگهی
شرکت صوتی و تصویری سروش
کانون ایران نوین
اگه‌سازان
مات
بازتاب هنر
شبکه آفتاب

در اختتامیه جشنواره آگهی‌های بازرگانی، قطعه موسیقی جدیدی با هویت ایرانی به نمایش درآمد. اعلام شد که این قطعه از امروز به عنوان موسیقی اصلی آگهی‌های بازرگانی استفاده خواهد شد و جایگزین موسیقی قبلی آن خواهد شد. آهنگسازی این قطعه بر عهده شهرام منظمی بوده است. در این مراسم، دلایل این تغییر و ایجاد هویت ایرانی در آگهی‌های بازرگانی بیان شد.

در این اختتامیه، سخنرانانی همچون مازیار حبیبی‌نیا (نماینده کانون‌های تبلیغاتی)، مینا مهرنوش (مدیرعامل کسبینو)، مسعود طباطبایی (مدیرعامل دیجی‌کالا)، مهدی مینایی (نماینده هیئت داوران جشنواره)، مجتبی رضایی (معاون منابع مالی و سرمایه انسانی صدا و سیما) و پیمان جبلی (رئیس سازمان صدا و سیما) حضور داشتند.

مسعود طباطبایی، مدیرعامل دیجی‌کالا، در این مراسم به عنوان یکی از نمایندگان آگهی‌دهندگان حاضر بود. وی درباره تجربه دیجی‌کالا در آگهی‌های بازرگانی در صدا و سیما سخن گفت و بیان کرد که اخیراً تصمیم به تبلیغ در رسانه صدا و سیما گرفته اند و این برای دیجی‌کالا فرصتی مناسب است تا به تعداد بیشتری از مخاطبان دسترسی پیدا کند. وی توضیح داد: “در کمپین اخیر دیجی‌کالا که به صورت همزمان با تبلیغات در صدا و سیما برگزار شد، سفارش‌هایی از ۱۳ هزار روستای ایران به ما رسید، که برخی از این روستاها جمعیتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر دارند.”

پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما، فعالان حوزه تبلیغات را همکاران این سازمان خواند و اظهار داشت: “تبلیغات بازرگانی، به عنوان مکمل چرخه تولید، نقش مهمی در توسعه اقتصادی ایفا می‌کند. به همین دلیل، وظیفه خود را احساس می‌کنیم که از فعالان حوزه تولید حمایت کنیم، آنانی که با تمامی مشکلات روبرو شده و با وجود تمامی سختی‌ها، درگیر کار خود هستند.”

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

shaterian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×